Jesień i zima w Dyskusyjnym Klubie Książki

Autor:Dyskusyjny Klub KsiążkiData: 01.03.2010

W ramach projektu "Korespondencja sztuk" realizowanego w naszym liceum przez nauczycieli języka polskiego: Iwonę Ochodek- Szpak i Martę Oczkowską uczniowie klas: 1c, 1g oraz 1h trzykrotnie odwiedzili Klub Literacki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, gdzie mieli okazję wysłuchać wykładów i uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez Panią Ewelinę Langer (tematyka: Zbigniew Herbert i sztuka; Architektura Starożytnego Rzymu
w kontekście Quo vadis; Bułhakow i jego Mistrz i Małgorzata
). Te "nietypowe" lekcje języka polskiego i sztuki okazały się dla licealistów niezwykle interesujące, wielu z nich z niecierpliwością oczekuje kolejnych warsztatów, które- mamy nadzieję- już wkrótce.

Dnia 25 listopada 2010 roku odbył się w liceum happening z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie klas: 1c; 1g i 2g przybyli do szkoły w towarzystwie pluszowych maskotek- przyjaciół z dzieciństwa. Pluszaki towarzyszyły licealistom m.in. w lekcjach języka polskiego, znacząco wpływając na atmosferę panującą w klasie. W ramach opisanego przedsięwzięcia uczennice klasy 3i- Kinga Gancarz i Róża Górecka odwiedziły dzieciaki ze szkoły podstawowej w Zespole Szkół nr 2 w Chrzanowie i zaprezentowały im fragmenty Kubusia Puchatka i Chatki Puchatka autorstwa A.A. Milne. Dzień Pluszowego Misia spotkał się
z ogromną aprobatą licealistów, którzy już teraz zadeklarowali chęć uczestnictwa w podobnej akcji w kolejnym roku szkolnym.

W ramach organizowanych w Dyskusyjnym Klubie Książki cyklicznych "Spotkań z literaturą" uczniowie klasy 2g przygotowali inscenizacje wybranych ballad Adama Mickiewicza. Ubrani w piękne stroje zaprezentowali m.in. Rybkę oraz Kurhanek Maryli. Po prezentacjach przyszedł czas na refleksję i rozmowę przy filiżance "literackiej" kawy.

W dniu 20 grudnia 2010 roku odbył się w Klubie Literackim casting do spektaklu Pan Tadeusz. Uczniowie klas: 1c;1g; 2a; 2c; 2f oraz 2g zaprezentowali przed komisją konkursową wybrane fragmenty epopei. Do Soplicowa przenieśli nas: Żaneta Dziedzic, Jakub Jach, Sylwia Kapcia, Katarzyna Kasprzyk, Łukasz Koczur, Patryk Migas, Krzysztof Pawłowski, Weronika Stryczek, Michał Urban, Elżbieta Zarodkiewicz i Alina Złowska. Jesteśmy niezwykle radzi, że wśród uczestników castingu znaleźli się również uczniowie klas pierwszych- gratulujemy odwagi! Przedstawienie Pan Tadeusz, stanowiące integralną część zbliżających się obchodów XX- lecia naszego liceum, premierę będzie miało prawdopodobnie w pierwszych dniach września 2011 roku.

W dniach 20-22 grudnia 2010 roku Dyskusyjny Klub Książki w ramach działalności sektora "W tym cała sztuka" zorganizował bożonarodzeniowy kiermasz kartek i ozdób świątecznych. Wśród atrakcji kiermaszu znalazły się m.in. wykonane na zajęciach warsztatowych przez uczniów naszej szkoły oryginalne kartki z życzeniami i malowane na drewnie anioły.

"Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki"

Leonardo da Vinci

Wszystkim licealistom zrzeszonym w DKK II LO dziękujemy za ich dotychczasowe zaangażowanie w życie klubu. To dzięki Waszej wrażliwości i kreatywności nasza mała literacka kraina jest barwna i niepowtarzalna- jedyna w swoim rodzaju:)

Iwona Ochodek-Szpak